Szczegóły

25 maja 2023

Wzajemność w ubezpieczeniach to korzyści dla szpitali – relacja z kongresu [WIDEO]

Innowacyjne projekty w zakresie zarządzania ryzykiem medycznym, szerokie wsparcie w przypadku niepożądanych zdarzeń, elastyczne warunki współpracy i możliwość negocjowania składki – o tych atutach ubezpieczeń w TUW PZUW była mowa na ogólnopolskim kongresie dla szpitali. Wydarzeniu patronowali Rzecznik Praw Pacjenta i Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Hasłem przewodnim zorganizowanego już po raz drugi przez TUW PZUW Ogólnopolskiego Kongresu Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych było: „Więcej wspólnych korzyści”. Wspólne korzyści wynikające z idei wzajemności w ubezpieczeniach dostrzegło jak dotąd prawie 200 szpitali i innych podmiotów leczniczych, które ubezpieczamy. 

Za ich zaufanie dziękował prezes TUW PZUW Rafał Kiliński: – Miniony rok był dla nas wyjątkowy. Zakończyliśmy go rekordowym wynikiem, który świadczy o tym, że idea wzajemności się sprawdza i przynosi wszystkim korzyści – mówił.

Pełną relację z kongresu, opublikowaną przez „Dziennik Gazetę Prawną”, można znaleźć TUTAJ. Zapraszamy też do obejrzenia filmowego podsumowania spotkania:

 

 

Kongresowi towarzyszyła premiera projektu Szpital 360. Obejmuje on wizytacje medyczne, szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, wsparcie szpitali w inwestycjach na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów. Nowatorski charakter mają badania opinii pacjentów, będące dopełnieniem pozostałych działań. – Chodzi o wysoką jakość opieki zdrowotnej, a w konsekwencji także unikanie niepożądanych zdarzeń i związanych z nimi roszczeń – tłumaczył autor pomysłu, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Medycznym TUW PZUW Piotr Daniluk.

O proaktywnej obsłudze niepożądanych zdarzeń opowiadał koordynator ds. medycznej oceny ryzyka i opiniowania medycznego TUW PZUW Paweł Maciejczak. Jej celem jest szybkie rozwiązywanie problemów i osiąganie ugody z poszkodowanymi. – Nie czekamy na zgłoszenie roszczeń, działamy z wyprzedzeniem. Ideą jest wsparcie szpitala przez wyspecjalizowany zespół ekspertów TUW-u, prawników i lekarzy z doświadczeniem medycznym i ubezpieczeniowym – wyjaśniał.

Dopełnieniem tej pomocy jest nowatorska na rynku ubezpieczeń usługa polegająca na wsparciu szpitali w komunikacji kryzysowej. Ma pomagać w łagodzeniu spornych sytuacji z pacjentami i wspomagać szpitale także w kontaktach z mediami. Jak tłumaczył dyrektor ds. relacji zewnętrznych TUW PZUW Piotr Bugajski, większość szpitali nie jest przygotowana na to, aby znaleźć się w centrum zainteresowania mediów i odpowiadać na trudne pytania dziennikarzy. – W takich sytuacjach służymy pomocą – deklarował.

Takie podejście chwaliła mecenas Jolanta Budzowska, partner w Kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy: – Zaprezentowana została unikatowa metoda obsługi szkód. Polega na interdyscyplinarności na etapie likwidacji, czyli spojrzenie medyczne, spojrzenie PR-owe, spojrzenie procesowe i spojrzenie typowo szkodowe – mówiła.

O finansowych perspektywach systemu ochrony zdrowia opowiadał pełnomocnik Zarządu TUW PZUW ds. Analiz Makroekonomicznych i Inwestycyjnych Paweł Durjasz. Wskazywał, że starzenie się społeczeństwa jest problemem nie tylko dla finansów publicznych, lecz także wyzwaniem dla ubezpieczycieli.

Kongres był też okazją do premiery wydanego z inicjatywy TUW PZUW bezpłatnego poradnika dla pacjentów „Vademecum Zdrowia”. Można go znaleźć TUTAJ.

Udostępniamy również prezentacje prelegentów:

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.