Szczegóły

03 czerwca 2024

Kongres medyczny TUW PZUW: Prawie trzy czwarte pacjentów dobrze ocenia szpitale

W Sopocie odbył się trzeci Ogólnopolski Kongres dla Szpitali, podczas którego lekarze, menedżerowie ochrony zdrowia, prawnicy i eksperci od zarządzania ryzykiem medycznym dyskutowali o zdrowiu Polaków, jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjentów.

Tegoroczny kongres to już trzecia odsłona organizowanego co roku spotkania. Podczas pierwszego wydarzenia, organizowanego zaraz po pandemii COVID-19, TUW PZUW przedstawił raport o stanie zdrowia Polaków. Rok temu rozmowy toczyły się wokół profilaktyki zdrowotnej i zostało zaprezentowane Vademecum zdrowia opracowane przez Radę Naukową TUW PZUW. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania była jakość w ochronie zdrowia pacjentów.

Na kongresie miała też miejsce premiera wyników przeprowadzonych przez TUW PZUW wraz z CBOS pionierskich badań opinii Polaków o opiece zdrowotnej w szpitalach, z których wynika, że prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Prawie połowa osób, które nie były hospitalizowane, ma o szpitalach złą opinię. Pacjenci najlepiej oceniają fachowość i zaangażowanie lekarzy oraz personelu medycznego, najgorzej – czas oczekiwania na planowaną operację czy zabieg.

Podnoszenie jakości i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej leży nie tylko w interesie pacjentów, ale również szpitali. Gwarantuje to indywidualne podejście do hospitalizowanych, otwarta komunikacja, ale przede wszystkim wysłuchanie głosu pacjentów i wyciągnięcie wniosków z lekcji udzielonych przez pacjentów.

- Badania objęły prawie 3100 osób. Niemal co piąta (17 proc.) była w ciągu ostatniego roku w szpitalu. Prawie trzy czwarte z nich (73 proc.) „zdecydowanie dobrze” i „raczej dobrze” oceniło funkcjonowanie szpitali. W grupie badanych, którzy nie byli pacjentami szpitali, pozytywną opinię wyraziło 43 proc., negatywną – 47 proc. Świadczy to o tym, że to właśnie pacjenci mający świeże doświadczenia ze szpitalami pozytywnie oceniają jakość opieki medycznej – powiedział Jakub Sajkowski, członek rady nadzorczej oddelegowany do czasowego sprawowania funkcji prezesa zarządu TUW PZUW.
Uzupełnieniem ogólnopolskiego sondażu był pilotażowy projekt ankietowania pacjentów przeprowadzony wraz z CBOS i Biurem Rzecznika Praw Pacjenta w kilku szpitalach w całej Polsce. Służył zdiagnozowaniu konkretnych problemów i zagrożeń.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z kongresu pod tym linkiem.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.