Szczegóły

09 lipca 2021

Większe bezpieczeństwo finansowe dla szpitali

Dodatkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla grup szpitali dają większą ochronę im i pacjentom, a przy tym pozwalają uniknąć wysokich kosztów. Tej ofercie TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych jest poświęcona publikacja w "Dzienniku Gazecie Prawne".

– Razem znaczy bezpieczniej i taniej. Dzieląc się składką, szpitale minimalizują wydatki, a dzięki zwiększeniu sum gwarancyjnych zapewniają sobie nieproporcjonalnie większą w stosunku do kosztów ochronę – tłumaczy prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. Na tym opiera się idea dodatkowych ubezpieczeń OC dla grup szpitali.

Pomysł TUW PZUW jest odpowiedzią na rosnące zobowiązania szpitali w następstwie tzw. nieprzewidzianych zdarzeń. Koszt tylko jednego, biorąc pod uwagę ograniczoną wysokość sum gwarancyjnych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia, może doprowadzić szpital do problemów finansowych.

Tym bardziej, że – jak zwracają uwagę radcowie prawni Jakub Sewerynik i Maciej Kociołek – zadośćuczynienia i renty związane z błędami medycznymi, zasądzane przez sądy w Polsce, sięgają już nawet 2 mln zł. – Czy prowadzenie samochodu wiąże się z większym ryzykiem niż udzielanie pomocy lekarskiej? Kierowca, który wyrządzi komuś krzywdę, może liczyć na pokrycie z polisy OC szkody do 5,21 mln euro. Szpital, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia, jest chroniony zaledwie do kwoty 100 tys. euro. To zdecydowanie za mało. Taka sytuacja zagraża prawom pacjentów, jak i finansom szpitali – podkreślają.

Rozwiązaniem jest zawarcie dodatkowej umowy ubezpieczenia i tym samym zwiększenie kwot, których wypłatę gwarantuje ubezpieczyciel. Możliwość, którą daje TUW PZUW, polega na wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia przez grupy szpitali, a nie tylko pojedyncze podmioty. – Zmniejsza koszty, ale nie ochronę. Suma gwarancyjna jest wspólna dla szpitali, które decydują się na grupowe ubezpieczenie. Stanowi pulę, z której korzystają wszyscy, jeśli dojdzie do feralnego zdarzenia i konieczności wypłaty roszczeń – tłumaczy Dyrektor ds. Medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk.

Cały tekst do przeczytanie TUTAJ.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.