Szczegóły

18 października 2022

Ubezpieczenia dla szpitali na trudne czasy [WIDEO]

W trudnych czasach potrzebne są takie rozwiązania ubezpieczeniowe, których cenę jest w stanie udźwignąć szpital. Dlatego doskonale sprawdzają się ubezpieczenia wzajemne – mówił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński na I Ogólnopolskim Kongresie Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych. Honorowy patronat nad zorganizowanym przez TUW PZUW wydarzeniem sprawowali Rzecznik Praw Pacjenta i Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

 

Jak podkreślał prezes Kiliński, zalety ubezpieczeń wzajemnych są najlepiej widoczne w przypadku trudnych ryzyk, które są wysoko wycenianie przez rynek komercyjny. Dotyczy to szpitali. Dlatego z atrakcyjnej finansowo alternatywy, a więc ubezpieczeń wzajemnych, chętnie korzystają właśnie podmioty lecznicze. TUW PZUW ubezpiecza ich prawie 200.

Zasada, która przyświeca ubezpieczeniom wzajemnym to „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. – Duża grupa podmiotów składa się na jednego nieszczęśnika, którego dotnie nieszczęście – tłumaczył Rafał Kiliński w przeprowadzonej przy okazji Kongresu rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Ubezpieczenia wzajemne nie są przy tym nastawione na zysk. – W naszej nomenklaturze nie ma nawet takiego pojęcia jak zysk. Mamy nadwyżkę finansową. Różnica jest taka, że zysk trafia do akcjonariuszy, a nadwyżka wraca do członków towarzystwa, czyli podmiotów ubezpieczanych przez nas na zasadzie wzajemności – wyjaśniał prezes TUW PZUW.

W ciągu sześciu lat, gdy działa TUW PZUW, udział ubezpieczeń wzajemnych w portfelu ubezpieczeń w Polsce wzrósł z ok. 4,5 proc. do 7 proc. Zyskują one na popularności również w innych europejskich krajach. W rynku polis majątkowych w Europie udział ubezpieczeń wzajemnych już dwa lata temu sięgnął niemal 43 proc., podczas gdy w 2007 r. wynosił niecałe 36 proc.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.