Szczegóły

22 czerwca 2023

Rekordowa liczba instytucji kościelnych wybiera ubezpieczenia wzajemne

Już prawie 120 zgromadzeń zakonnych, diecezji i innych instytucji kościelnych powierzyło swoją ubezpieczeniową ochronę TUW Polskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych. Tworzą w ramach TUW PZUW największy Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni. Za ich zaufanie i współpracę prezes TUW PZUW Rafał Kiliński dziękował na spotkaniu podczas zakończonych w środę targów SacroExpo w Kielcach.

/o-nas/zarzad/aneta-zawistowska– Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych działamy na zasadzie wspólnoty, nie dla własnego zysku. Dzięki temu możemy proponować atrakcyjną składkę – mówił. Rezultatem jest dynamiczny rozwój Towarzystwa i przyrost liczby ubezpieczonych, którzy są jednocześnie jego członkami.

Od 2018 roku, gdy zaczął działać Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni, liczba jego członków wzrosła ponad sześciokrotnie. – Suma opłaconych przez nich składek wyniosła w zeszłym roku prawie 5,5 mln zł, była o jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej – zwracał uwagę dyrektor Leszek Kuziemski z TUW PZUW.

Jak mówiła członek Zarządu Towarzystwa Aneta Zawistowska, „nabraliśmy masy, pracujemy nad rzeźbą”. Temu służy rozwój oferty ubezpieczeniowej TUW PZUW. Jej trzon stanowią ubezpieczenia majątkowe. Ich zaletą jest prostota i cena.

– Tak zwane ubezpieczenia na pierwsze ryzyko nie wymagają kosztownej wyceny majątku. Ustalamy górną granicę naszej odpowiedzialności jako ubezpieczyciela. Ubezpieczamy całą „lokalizację”, a nie pojedyncze budynki, czyli np. parafię ze wszystkimi należącymi do niej nieruchomościami: kościołem, plebanią, zabudowaniami gospodarczymi, kapliczkami, cmentarzem itd. Koszty polisy są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do ubezpieczenia pojedynczej nieruchomości – tłumaczyła odpowiedzialna za współpracę instytucjami kościelnymi Ewa Macińska z TUW PZUW.

Jak mówiła, coraz większą popularnością cieszą się także wprowadzane od dwóch lat ubezpieczeniach podróżne dla księży i zakonników, którzy wyjeżdżają za granicę – na krótko i na dłużej, np. na misje. Polisa obowiązuje na całym świecie. Działa jak przedpłacona karta na zakupy. Diecezja albo prowincja zakonna wykupuje określoną liczbę tzw. osobodni. W okresie ubezpieczenia zgłasza, ile osób i na jak długo wyjeżdża. Otrzymuje zwrot części składki, której nie wykorzysta.

Nowością są ubezpieczenia zdrowotne dla osób duchownych i świeckich pracowników Kościoła oraz ich rodzin, także rodziców. Oferta TUW PZUW obejmuje ponadto medycynę pracy dla świeckich pracowników.

Do współpracy w ramach Związku Wzajemności Członkowskiej św. Antoni zachęcał ojciec Dobiesław Nieradzik z Rady Związku. – Robimy wszystko, żeby zwiększać liczbę członków Związku. Historycznie patrząc, jesteśmy jeszcze na początku drogi – podkreślał. Zwracał uwagę, że w innych krajach, np. we Włoszech, podobne ubezpieczeniowe wspólnoty dla instytucji kościelnych funkcjonują od kilkudziesięciu lat, a swoją popularność zawdzięczają korzyściom ze wzajemnej współpracy.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.