Szczegóły

16 lutego 2024

Prezes TUW PZUW: Nie boimy się trudnych wyzwań

Jesteśmy częścią największej w Polsce grupy ubezpieczeniowo-finansowej PZU, bez której trudno nawet myśleć o podjęciu się takiego zadania, jak ubezpieczeniowa ochrona przyszłej polskiej energetyki atomowej – mówi w wywiadzie w „Dzienniku Gazecie Prawnej” prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Jak przypomina, TUW PZUW ma już doświadczenie w ubezpieczaniu energetyki. – Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, których zaletą jest elastyczność, jesteśmy też specjalistami od tzw. trudnych ryzyk. Nie boimy się wyzwań, a zapewnienie ubezpieczeniowej ochrony przyszłej energetyce jądrowej w Polsce należy dziś do najważniejszych i największych. Dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą utworzenia w naszym kraju ubezpieczeniowego poolu atomowego i chcemy stać się jego agregatorem, który zbierze grupę ubezpieczycieli i będzie spinać wszystko w całość – tłumaczy.

Pool atomowy to grupa ubezpieczycieli, którzy podejmują współpracę, aby zapewnić ubezpieczeniową ochronę energetyce jądrowej i deklarują, jaki kapitał wkładają w tym celu do wspólnego koszyka. – Opiera się na modelu zbliżonym do wzajemności, co dodatkowo mobilizuje nas, żeby być jego inicjatorem. Do udziału w nim zachęcamy innych ubezpieczycieli, na razie z intencją budowania wspólnoty chętnych, ponieważ żeby uruchomić taki pool w Polsce, musi jeszcze powstać całe otoczenie formalno-prawne. My stanowimy forpocztę. Działamy, aby być merytorycznie przygotowanym, gdy zapadną stosowne decyzje i wtedy ruszyć od razu do przodu – wyjaśnia prezes Kiliński.

Tym przygotowaniom służy nawiązanie strategicznej współpracy między TUW PZUW a brytyjskim poolem Nuclear Risk Insurers, który od prawie 70 lat chroni cywilne instalacje jądrowe w Wielkiej Brytanii, a jako reasekurator uczestniczy w ponad 300 podobnych projektach na świecie.

Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.