Szczegóły

26 lutego 2024

Nowe wyzwania dla szpitali, nowe rozwiązania

Coraz wyższe odszkodowania za błędy medyczne to coraz większa odpowiedzialność szpitali, aby zadbać o jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów. Problem dla szpitali jest tym większy, że do zaspokajania roszczeń przestają wystarczać sumy gwarantowane w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Mówił o tym w wywiadzie dla Polskiego Radia dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Medycznym TUW PZUW Piotr Daniluk.

– Pułap miliona złotych wypłaconego poszkodowanym już dawno został przekroczony, a tzw. sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach obowiązkowych wynoszą w przypadku pojedynczego zdarzenia 100 tysięcy euro. Do tego może również dochodzić długotrwała wypłata renty dla poszkodowanego. A każde wypłacone roszczenie i każda zawiązana rezerwa negatywnie wpływają też na wysokość składki ubezpieczeniowej płaconej przez szpital – opowiadał dyrektor Daniluk.

Z analizy spraw, którymi zajmuje się TUW PZUW, wynika, że prawie połowa roszczeń w sprawach o błędy medyczne dotyczy diagnostyki, 14 proc. – zakażeń, 7 proc. – uszkodzenia narządów, 4 proc. – upadków. – Zwracamy uwagę nie tylko na rodzaj roszczenia, lecz także na dziedzinę, w której dochodzi do błędów. Około 30 procent stanowią roszczenia z zakresu położnictwa i ginekologii, a tam niepożądane zdarzenia mogą mieć najbardziej dramatyczne skutki – wskazywał Piotr Daniluk.

Aby zapobiegać niepożądanym zdarzeniom, TUW PZUW prowadzi bezpłatne szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego. Diagnozowaniu potencjalnych zagrożeń służą wizytacje medyczne w szpitalach, prowadzone przez lekarzy z doświadczeniem medycznym i ubezpieczeniowym. Nowością są kompleksowe badania opinii pacjentów, które TUW PZUW zainicjował we współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej.

– Postanowiliśmy zapytać pacjentów o ich ocenę pobytu w szpitalu. W odróżnieniu od innych badań trafiamy do osób, którzy rzeczywiście były w szpitalu – podkreśla dyrektor Daniluk. Na badania składa się ogólnopolski sondaż wśród losowo dobranych osób, które były hospitalizowane w ostatnim okresie. Jego uzupełnieniem są ankiety wśród pacjentów konkretnych szpitali. Mają dać odpowiedź na szczegółowe kwestie dotyczące tych placówek.

Wyniki badań zostaną ogłoszone w maju na organizowanym przez TUW PZUW Kongresie dla Szpitali. Będą przyczynkiem do dyskusji, jak podnosić jakość opieki zdrowotnej, a dzięki temu zapobiegać błędom medycznym, zakażeniom i innym niepożądanym zdarzeniom.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.