Szczegóły

13 czerwca 2022

Nowa jakość w ubezpieczeniach dla szpitali

Lepsza opieka zdrowotna i większe bezpieczeństwo pacjentów to element misji TUW PZUW. Sprzyja temu formuła ubezpieczeń wzajemnych, które opierają się na współpracy, a ubezpieczeni są jednocześnie członkami towarzystwa ubezpieczeniowego. We wspólnym interesie leży więc troska o to, aby ograniczać ryzyko medyczne i zapobiegać niepożądanych zdarzeniom.

Mówił o tym w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia dyrektor ds. medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk. – Jeżeli prowadzi się działalność medyczną, to są w nią wpisane zdarzenia, które powodują, że proces diagnostyczno-leczniczy nie zawsze przebiega w oczekiwany przez lekarzy sposób. Zasadniczą kwestią jest monitorowanie takich zdarzeń i wyciąganie wniosków na przyszłość – podkreślał.

Nowatorskim rozwiązaniem, które proponuje TUW PZUW, jest tzw. proaktywna obsługa niepożądanych medycznych zdarzeń. Polega na tym, aby – jeśli okaże się, że pacjent doznał szkody – jak najszybciej ją naprawić. –  Zachęcamy szpitale, aby z własnej inicjatywy proponowały pacjentowi rehabilitację i inne dodatkowe świadczenia, które spowodują, że jego stan zdrowia się poprawi – tłumaczył.

To rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Pozwala minimalizować skutki błędów. Buduje wiarygodność szpitala. A dodatkowo – nie naraża pacjentów na konieczność prowadzenia długotrwałych i często traumatycznych sporów sądowych ze szpitalem.

Każdy taki przypadek służy jednocześnie wyciąganiu wniosków na przyszłość. – Rozmawiamy o nim, analizujemy go, zadajemy sobie pytania, dlaczego do niego doszło i co można było lepiej zrobić. To wszystko składa się na skuteczny system zapobiegawczy. Na bazie tych przypadków organizujemy też szkolenia – mówił dyrektor Daniluk.

To ważny element prewencyjnej działalności TUW PZUW. Szkolenia służą podnoszeniu kwalifikacji lekarzy i personelu medycznego. Mają przyczyniać się do ograniczania liczby błędów. Najczęściej dochodzi do nich w położnictwie i ginekologii. – Dlatego wprowadziliśmy szkolenia przy użyciu symulatora porodów. Trenujemy całe zespoły położnicze, lekarzy i położnych, w przyjmowaniu trudnych porodów i w prawidłowej pracy zespołowej – opowiadał.

Szkolenia dotyczą również minimalizowania ryzyka zakażeń, komunikacji z pacjentami czy prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej – wszystkich istotnych czynników, które mogą wpływać na ryzyko medyczne.

Jak podkreślał dyrektor Daniluk, minimalizowanie ryzyka jest ważne także ze względu na rosnące koszty odszkodowań za błędy medyczne. Zasądzane kwoty przekraczają nawet milion złotych, co bezpośrednio obciąża szpitale, ponieważ suma gwarancyjna w ramach obowiązkowej polisy OC wynosi niespełna 500 tysięcy złotych. To oznacza, że taką maksymalną kwotę w przypadku jednego zdarzenia może wypłacić ubezpieczyciel. Resztę musi wyłożyć szpital.

Dlatego, korzystając z formuły ubezpieczeń wzajemnych, TUW PZUW wprowadził tzw. nadwyżkowe ubezpieczenia parasolowe. Szpitale, zrzeszone w ramach TUW PZUW w związku wzajemności członkowskiej, mogą wspólnie wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla nich wszystkich za relatywnie niższą kwotę, niż gdyby kupowały polisę osobno.

– Gdy stanie się coś złego, każdy z nich może skorzystać z dodatkowej sumy gwarancyjnej, wyższej niż w obowiązkowym ubezpieczeniu – tłumaczył Piotr Daniluk. Według niego to rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.

Cały wywiad można wysłuchać TUTAJ.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.