Szczegóły

30 maja 2022

Chronimy majątek Kościoła oraz zdrowie duchownych i świeckich

Świadomość ubezpieczeniowa jest w Kościele dużo większa niż w całym społeczeństwie. Bierze się z poczucia odpowiedzialności, zwłaszcza że do majątku Kościoła należą zabytkowe kościoły i dzieła sztuki. Mówił o tym w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia dyrektor Leszek Kuziemski z TUW PZUW.

Przypomniał, że TUW PZUW chroni mienie Episkopatu Polski, archidiecezji, diecezji i większości zgromadzeń zakonnych w Polsce, a także Caritasu oraz kościelnych fundacji i stowarzyszeń. Tworzą one, w ramach TUW PZUW, Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni. To ubezpieczeniowa wspólnota, która opiera się na solidarności i współpracy, a nie działalności dla zysku.

– Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni działa od czterech lat i bardzo dynamicznie się rozwija. Ma już ponad 100 członków, a to bardzo dużo. Każdy członek Związku staje się po części jego właścicielem, wykupując w nim udziały za symboliczną kwotę – tłumaczył dyrektor Kuziemski.

Jak mówił, TUW PZUW ubezpiecza majątek Kościoła na zasadzie „na pierwsze ryzyko”, co pozwala unikać kosztownej i trudnej wyceny mienia, a jednocześnie zapewnia pewną ochronę za korzystną cenę. Oferuje instytucjom kościelnym także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Ma ponadto ubezpieczenia zdrowotne dla osób duchownych i konsekrowanych oraz dla świeckich pracowników instytucji kościelnych, wolontariuszy i ich rodziny. – Kościół jest przecież największym pracodawcą w Polsce – zwracał uwagę Leszek Kuziemski. Ubezpieczenia zdrowotne dają dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i ponad 30 specjalistów z różnych dziedzin medycyny w prawie 2500 placówkach PZU Zdrowie w całej Polsce.

Atrakcyjnym pod względem funkcjonalności i ceny rozwiązaniem są ubezpieczenia podróżne dla instytucji kościelnych. Wykupuje się tzw. osobodni, czyli ubezpieczenie za jeden dzień od jednej osoby. – Polisa jest przeznaczona dla wyjeżdżający za granicę: na misje albo w kilkudniowe podróże, np. do Rzymu. Jeśli nie wykorzystają puli „osobodni” przy jednym wyjeździe, to będą to mogli zrobić przy następnym – opowiadał dyrektor Kuziemski.

Cały wywiad można posłuchać TUTAJ.

 

Z ofertą ubezpieczeń wzajemnych w TUW PZUW będzie się można zapoznać podczas rozpoczynających się w poniedziałek, 6 czerwca, targów SacroExpo. Zapraszamy na nasze stoisko w hali E przy ulicy Zakładowej 1 w Kielcach.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.