Szczegóły

15 maja 2023

Bezpłatny poradnik dla pacjentów "Vademecum zdrowia"

Nowatorski na rynku bezpłatny poradnik „Vademecum zdrowia” ma służyć podstawowymi informacjami dotyczącymi zdrowia i motywować do troski o nie. Ukazał się z inicjatywy TUW PZUW i pod merytorycznym patronatem jego Rady Naukowej.

Jest dostępny TUTAJ.

– Odpowiadamy na społeczne potrzeby i wyzwania. „Vademecum zdrowia” jest konsekwencją naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii, który ogłosiliśmy w zeszłym roku. Sformułowane w raporcie wnioski i zalecenia dotyczyły promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Z tą intencją przygotowaliśmy przystępny poradnik dla pacjentów, który dostarcza ważnej wiedzy i w prosty sposób odpowiada na nieproste pytania – mówi prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Rafał Kiliński.

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, konsultant naukowy poradnika, aby wygrać z chorobą, trzeba ją wyprzedzić. – Wykrycie choroby, gdy nie daje jeszcze objawów, ułatwia jej leczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dlatego nie wolno zaniedbywać regularnych badań. Ważne jest też, aby szybko reagować na wszystkie niepokojące sygnały organizmu, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się w nim choroba. „Vademecum zdrowia” niesie informacje na ten temat – tłumaczy prof. Nitsch-Osuch, która kieruje Zakładem Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Liczący 100 stron poradnik podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Instruuje, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wyjaśnia, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań i pobytu w szpitalu. Ma pomagać w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom o tym, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać w przypadku różnych schorzeń.

– Dzięki takim inicjatywom, jak „Vademecum zdrowia”, chcemy wspierać ważne społecznie cele. Zdrowie jest wśród nich najważniejsze. Dlatego wspomagamy też szpitale w zakupie nowoczesnego sprzętu. Organizujemy szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom – dodaje prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Po wybuchu pandemii Rada Naukowa TUW PZUW jako pierwsza w Polsce wydała rekomendacje dotyczące postępowania z pacjentami, u których podejrzewa się zakażenie COVID-19. Pod jej kierunkiem powstał „Raport o zdrowiu Polaków – diagnoza po pandemii”, jedyne jak dotąd kompleksowe opracowanie na ten temat.

Premier poradnika odbyła się podczas zorganizowanego przez TUW PZUW II Ogólnopolskiego Kongresu Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych. To spotkanie poświęcone problemom zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów oraz podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.