TUW PZUW partnerem Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce

Rafał Kiliński TUW PZUW
Rafał Kiliński – Prezes Zarządu TUW PZUW

– TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych drugi rok z rzędu jest Partnerem Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. W ten sposób, jako ubezpieczyciel oferujący ochronę ubezpieczeniową dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, chcemy wyróżnić i docenić samorządy z najlepszą kondycją finansową. Cieszymy się, że świadomość, jak i potrzeba w zakresie racjonalnego i efektywnego zarządzania finansami publicznymi z roku na rok rośnie – również pod kątem zarządzania budżetem w rozumieniu ubezpieczeniowym. Nie od dziś wiadomo, że  wybór właściwej ochrony ubezpieczeniowej i ubezpieczyciela, może okazać się jedną z kluczowych decyzji finansowych – powiedział Rafał Kiliński, Prezes Zarządu TUW PZUW.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce, przygotowany przez ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prezentuje kondycję finansową jednostek samorządowych. Zestawienie zawiera analizę finansową ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów, pod kątem udziału dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Ostatecznie, uwzględniając wspomniane wskaźniki, eksperci wybrali po 10 jednostek samorządu terytorialnego w każdej z pięciu kategorii. Wśród gmin wiejskich czołówkę za rok 2018 tworzą Dobra Szczecińska, Michałowice, Kleszczów, Stawiguda, Osielsko, Zielonki, Kołobrzeg, Kobierzyce, Baranów i Nowosolna. W pierwszej dziesiątce gmin miejsko-wiejskich znalazły się Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Rzgów, Choroszcz, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Kąty Wrocławskie, Brzeszcze, Supraśl i Piaski, zaś w gronie gmin miejskich Podkowa Leśna, Puszczykowo, Józefów, Knurów, Imielin, Milanówek, Radziejów, Ząbki, Kołobrzeg i Polanica-Zdrój. Warszawa, Sopot, Siemianowice Śląskie, Gdańsk, Poznań, Zielona Góra, Bielsko-Biała, Tychy, Katowice i Wrocław to z kolei pierwsza dziesiątka w gronie miast na prawach powiatu. W kategorii powiaty najlepsze wyniki uzyskały: powiat poznański, wrocławski, pruszkowski, bydgoski, legionowski, rybnicki, warszawski zachodni, policki, gdański i polkowicki.

Prezentacja wyników Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce odbyła się podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Back To Top