Szczegóły

24 sierpnia 2023

Przywracamy pamięć o bohaterach

Przyczyniliśmy się do zwycięstwa. Pokazy i uroczystości z okazji rocznicy bitwy nad Wkrą w Borkowie na Mazowszu zgromadziły setki widzów i były sukcesem, a inscenizacja bitwy – jak 103 lata temu – zakończyła się rozgromieniem bolszewików. TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych był sponsorem obchodów odbywających się pod patronatem Prezydenta RP.

– Przywracając w Polsce ubezpieczenia wzajemne, odwołujemy się do najlepszych przedwojennych tradycji, kiedy PZUW był największym ubezpieczycielem na rynku. Dlatego zależy nam także na tym, aby wspierać tradycję i pamięć o przełomowych historycznych wydarzeniach. Dzięki zwycięstwu w wojnie z bolszewikami Polska obroniła niepodległość, mogła się rozwijać i odnosiła gospodarcze sukcesy. Nie byłoby nas, gdyby nie ofiarność obrońców ojczyzny. Należy im się największy szacunek, a ich upamiętnieniu były poświęcone uroczystości w Borkowie – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Bitwa pod Borkowem, stoczona 14 i 15 sierpnia 1920 roku, była częścią zwycięskiej operacji wojskowej nazywanej bitwą warszawską i okrzykniętej jako cud nad Wisłą. Polska ofensywa pod Borkowem zaskoczyła bolszewików i udaremniła im sforsowanie Wkry. Bohaterstwem zasłynęła Syberyjska Brygada Piechoty, złożona w trzech czwartych z młodzieży gimnazjalnej i harcerzy.

– Cześć i chwała bohaterom – skandowali uczestnicy rocznicowych uroczystości. Na cześć walczących oddano salwy honorowe. Odbył się apel poległych – zginęło ich w bitwie pięciuset. – Chodzi o to, żeby ich pamiętać – podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Nasielsk  Bogdan Ruszkowski. Kulminacyjnym punktem obchodów była inscenizacja bitwy. Zakończyła się defiladą polskich oddziałów przed ich dowódcą generałem Władysławem Sikorskim.

Rocznicowe uroczystości zgromadziły licznych mieszkańców gminy Nasielsk. Jak podkreśla prezes TUW PZUW, takie wydarzenia są także okazją do integracji lokalnych społeczności. – Na tym nam zależy i chętnie wspieramy tego rodzaju przedsięwzięcia – dodaje Rafał Kiliński.

TUW PZUW jest ubezpieczycielem miasta i gminy Nasielsk oraz innych samorządów. Zgodnie z ideą ubezpieczeń wzajemnych angażuje się w lokalne inicjatywy służące integracji i współpracy oraz wspiera finansowo liczne projekty na rzecz bezpieczeństwa.

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.