Szczegóły

01 lipca 2022

Przed ubezpieczeniami wzajemnymi – pełna sukcesów przyszłość

– Ubezpieczenia wzajemne w Polsce mają przed sobą jeszcze długą i pełną sukcesów drogę – mówił w I Programie Polskiego Radia prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Rafał Kiliński. Jak przypomniał, w krajach zachodniej Europy, Stanach Zjednoczonych czy Japonii obejmują nawet 50 proc. rynku, a w Polsce, w której dopiero odradzają się po okresie komunizmu – 5 proc.

Ten wynik jest w dużej mierze zasługą TUW PZUW. – Zaczynaliśmy od zera, a po pięciu latach działalności mamy pierwsze miejsce wśród towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w Polsce i prawie 800 mln zł rocznego przypisu składki. Wpłynęliśmy na wzrost świadomości ubezpieczeń wzajemnych i powrót do ich idei – opowiadał prezes Kiliński, odznaczony w zeszłym tygodniu przez prezydenta Brązowym Krzyżem Zasługi za wkład w rozwój rynku ubezpieczeń.

Nadając to odznaczenie, prezydent Andrzej Duda podkreślał szczególną wagę właśnie ubezpieczeń wzajemnych. Przypomniał, że ich tradycja sięga w Polsce ponad dwóch wieków. Nawiązał do tego w rozmowie z Polskim Radiem Rafał Kiliński: – Oparte na wzajemności towarzystwa ubezpieczeniowe wspierały rozwój polskiej przedsiębiorczości jeszcze w czasach zaborów – mówił.

Podobnie jest dzisiaj. – Realizujemy ideę patriotyzmu gospodarczego i wspierania przedsiębiorczości. Mamy w portfelu zarówno bardzo duże podmioty gospodarcze, jak i drobnych przedsiębiorców będących franczyzobiorcami dużej sieci handlowej – opowiadał prezes TUW PZUW.

Jak podkreślał, „podstawową zasadą ubezpieczeń wzajemnych jest też to, że są to ubezpieczenia non profit”. – Ubezpieczyciele komercyjni wypracowują zysk, a my – nadwyżkę, którą zagospodarowujemy na rzecz naszych członków, czyli ubezpieczonych – tłumaczył. Dzięki temu ubezpieczeni ponoszą mniejsze koszty.

Cały wywiad można posłuchać tutaj:

 

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.